Doelmatigheids- en doeltreffendheidsonderzoek

We gaan na of de rijksoverheid het publieke geld, jaarlijks zo’n 280 miljard euro, volgens de regels heeft ontvangen en uitgegeven. We onderzoeken ook of het beleid van de minister goed werkt. En we gaan bij ons onderzoek na of de rijksoverheid efficiënt werkt. Kortom: we laten zien wat het publieke geld oplevert.

Videospeler
Bestand downloaden

Media error: Format(s) not supported or source(s) not found

Bestand downloaden: https://www.rovid.nl/ar/com/2024/ar-com-20240214-idh6yth81-bron.mp4
00:00
00:00
00:00
Gebruik pijl omhoog/omlaag om het volume te verhogen/verlagen.

In deze animatie worden twee onderzoeken uitgelicht:

Heeft het beleid van de minister de gewenste uitkomst?

We onderzoeken of het beleid van de minister doeltreffend is. Daarbij kijken we aan de ene kant of de gewenste resultaten met het beleid van de minister kunnen worden gehaald. Aan de andere kant kijken we naar de uitvoering van het beleid: gebeurt er wat er is afgesproken en zijn de resultaten zoals bedoeld?

Gaat de rijksoverheid efficiënt om met belastinggeld?

Ook gaan we bij ons onderzoek waar mogelijk na of de rijksoverheid doelmatig werkt: zet de minister de juiste hoeveelheid geld in om de gewenste resultaten te behalen? Zijn er geen andere (goedkopere) manieren om hetzelfde te bereiken?

We doen aanbevelingen voor doelmatiger en doeltreffender beleid

Soms leidt het beleid van de overheid niet tot de gewenste resultaten. Met ons onderzoek willen we inzicht krijgen in de oorzaken en eventuele trends signaleren. Zo kunnen we de Tweede Kamer en het kabinet adviseren wat er moet gebeuren om wel te komen tot de beoogde resultaten.
Voorbeelden van oorzaken zijn:

  • Het beleid bevat regels die in de praktijk te ingewikkeld of juist te beperkt zijn.
  • De minister stelt te weinig geld beschikbaar aan de instelling(en) die het beleid moet(en) uitvoeren.
  • De minister oefent te weinig controle uit op de uitvoering van het beleid door derden.
  • Maatschappelijke ontwikkelingen zorgen ervoor dat het beleid anders uitpakt dan was bedoeld.

Meer dan twee eeuwen van onderzoek

Geschiedenis van het doelmatigheidsonderzoek

  1. 1814 - heden

    1. De Algemene Rekenkamer is opgericht bij de Grondwet van het Koninkrijk der Nederlanden. Hoe er werd onderzocht is in de loop van de tijd aangepast. Eerst lag de nadruk op het onderzoeken van rechtmatigheid. Later kwam daar beleid en beheer bij. Nu speelt expliciet de kwaliteit van publieke verantwoording mee. Wat betekenen beleidsmaatregelen in de praktijk? Wat is de maatschappelijke impact op de werkvloer, op straat?